MasterMinds Challenge door studenten Geneeskunde

Masterstudenten Geneeskunde werken aan tweedaagse hackaton

Alle masterstudenten Geneeskunde in Leiden doen de MasterMinds Challenge: ze werken twee dagen intensief aan een opgave in het gezondheidsdomein en komen dan met inventieve oplossingen voor vraagstukken. Op 23 en 24 juni werkte een groep aan het vraagstuk ‘Hoe verbeteren we het mentaal welzijn van studenten’. De cijfers daarover zijn alarmerend. Welke oplossingen kunnen écht helpen?

De groepjes studenten deden eerst onderzoek, bij huisartsen, studentpsychologen en online, en presenteerden zeer verschillende oplossingen, die mogelijk allemaal ingezet kunnen worden. Enkele groepjes legden duidelijk de focus op de start van de studie: studenten moeten dan al horen dat het oké is om over psychische problemen te praten en dat veel andere studenten er ook mee worstelen.

Ideeën voor oplossingen

Het team DGHKTW (deze geneeskundige hulpverleners komen tot winst) bedachten een Peer Support Poli door masterstudenten van Psychologie waar studenten laagdrempelig hulp kunnen krijgen en verwezen kunnen worden naar de ‘echte’ hulpverleners.

Het programma Mindful Minds van het tweede team start met masterclasses door studenten vanaf BA1 – en verplichte herhalingen in de jaren erna – om ervoor te zorgen dat studenten problemen tijdig herkennen en om het gesprek daarover te beginnen. Op de website Mindful Minds vinden studenten dan alle informatie over mogelijkheden om hulp te krijgen, zowel voor jezelf als voor medestudenten.

Team drie koos voor een podcast ‘Leids Kwartiertje waarin de dagelijkse struikelblokken voor studenten aan bod komen, gericht op de mentale gezondheid. Luister onderaan dit artikel naar de eerste aflevering van de podcast!

Het team de Regenboogjes laat aan de hand van student Tessa zien dat het belangrijk is om vanaf de start van de studie aandacht te besteden aan mentaal welzijn, via Instagram-posts over mentale gezondheid die het contrast laten zien met de (gebruikelijke) “perfect picture posts”. Daarmee willen ze vanaf de start Awareness creëren. Voor vervolgstappen is er dan de app Mentibeter waarmee studenten zich bewust worden van de signalen dat het niet zo goed gaat en waar zij de route naar hulp kunnen vinden. Erg leuk is dat de studenten andere studenten willen inzetten om de app te ontwikkelen en te promoten. Naast de app moet een module op Brightspace de studenten helpen.

Tenslotte richt het vijfde team, de Slagers, zich ook op de startende studenten aan de hand van problemen van student Pietje: aan het bestaande Mentorsysteem wordt het Mentor+ Programma toegevoegd, waarin de mentoren het gesprek aangaan over mentaal welzijn. Zij krijgen daarvoor een speciale training en een checklist en de mentoren kunnen op basis van de gesprekken problemen signaleren en studenten informeren. De inbedding in het bestaande mentorsysteem maakt het laagdrempelig, ook omdat studenten heel simpel online een afspraak kunnen inplannen.

Podcast ‘Leids Kwartiertje’ over struikelblokken en studenten

Deel dit nieuwsbericht